První školní den v mateřské škole s blíží

30/09/2023
Ředitelství

První školní den v mateřské škole se blíží.

Jaký bude?

To záleží i na vás, na rodičích. Budete-li na něj ode dneška své děti připravovat, věříme, že se vašim dětem bude v mateřské škole líbit.

Pár rad pro začátek:

 • Povídejte si spolu o školce, o všem co tady děti čeká. Aby se těšily na nové kamarády a hračky, ale také pohádky, divadlo a hry.
 • Zajděte spolu nakoupit potřebné věci (bačkůrky, holínky, pláštěnku apod.).
 • Přijďte se podívat během adaptačních dnů k nám na zahradu, do školky, na paní učitelky, aby si nastupující předškoláček zvykal na nové prostředí.
 • Přizpůsobte domácí režim alespoň trošku tomu ve školce. Například dětem pomozte zvyknout si na podobný jídelníček. Když ve školce dostávají k jídlu něco jiného než doma, je pro ně zvykání o to těžší a někdy bývají kvůli tomu celý den hladové.
 • I když po obědě nespí, dávejte je alespoň na chvilku odpočinout.
 • Veďte je k co největší samostatnosti, aby nebyly tolik závislé na pomoci paní učitelek. Vaše děti dokážou zvládnout samy víc, než si myslíte.
 • Maminky zadržte vlastní slzy, rozlučte se, rychle poslední pusu ještě před dveřmi třídy a do třídy vstupujte už rozloučeni, neprodlužujte to a honem zavřít dveře. Čím kratší loučení, tím lépe pro všechny.
 • Pokud děti ranní loučení s maminkou těžko snášejí, je dobré, pokud je zpočátku, než si zvyknou, vodí ráno někdo jiný z rodiny (tatínek, babička, dědeček, ...).
 • Na první týdny ve školce zapojte všechny členy rodiny, kteří mohou dítě vyzvedávat přes den podle jeho potřeb. Zvláště maminky na mateřské dovolené se musí připravit na to, že tříleté děti nerozumí tomu, proč mají být ve školce, když jejich maminka je s bratříčkem nebo sestřičkou doma.
 • Nakupte nazouvací boty nebo se suchým zipem, které snadněji obují, a rukavice palčáčky. Místo šlí dejte kalhoty do pasu na gumu. A určitě bačkůrky, které si umí sami nazout (bez složitých přezek). Protože jinak budou stále závislí na pomoci paní učitelky a stále čekat až na ně přijde řada.
 • Děti by se měly naučit samostatně najíst.
 • Tříleté děti by si také měly umět navléknout triko přes hlavu, obléknout kalhoty i ponožky, poznat, na kterou nohu jaká bota patří.