I. třída - žlutá

Třídní učitel: Nikola Krebsová, Eva Přibylová
Spadá pod: Bratrská



Informace pro rodiče

TŘÍDNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM

 

I. třída

  

Školní rok 2023/2024

Motto:

„Sluníčko se usmívá, ať si každý zazpívá: „Hej, na světě je přece krásně“


Cíle a záměry I. třídy


Pracovat ve volném režimu s dostatečným prostorem pro hru a pohyb

Rozvoj dítěte po stránce psychické, fyzické i sociální, položení základů ke schopnosti učit se a poznávat

Podporovat u dětí zájem, zvídavost a radost z objevování, vytvářet základy k učení a získávání informací.

Respektovat individuální potřeby a přání dětí

Vést děti k ochraně zdraví a ekologickému způsobu života

Rozvíjet poznávání dětí v přímém kontaktu s přírodou- v souladu s praktickým ověřováním poznatků

Podporovat fantazii a tvořivost dítěte

Rozvoj schopností a dovedností, které jsou důležité pro navazování vztahů k ostatním lidem a vytváření podvědomí o morálních hodnotách

Osvojení základních interpersonálních vztahů a sociálních dovedností

Osvojení jednoduchých poznatků o jiných kulturách, hodnotách, lidech a ostatních odlišnostech, příprava na život v multikulturní společnosti

Spolupracovat s rodinou a hledání společných cest k podpoře dítěte


PRAVIDLA I. TŘÍDY (UZAVŘENÁ SPOLEČNĚ S DĚTMI)

 

MY!

Každý jsme jiný, ale dohromady jsme kamarádi, kteří táhnou za jeden provaz.

Těšíme se na každý den, co nového nám přinese.

Naše ruce mohou držet jinou ruku, hladit, malovat, tleskat, vyrábět…

Naše nohy mohou v herně a na zahradě běhat, tančit, skákat i dupat…

V komunitním kruhu má slovo kamarád, který má v ruce maňáska Sluníčko.

Když má paní učitelka zvednutou ruku, poslouchám, co mi chce povědět.

Domluva je lepší než křik.

Umíme si říci o pomoc a sami dokážeme pomoci.

Každá hračka má své místo, po hraní ji uklidíme.

Po našem objevování umíme i odpočívat.

Každý umí něco a dohromady toho umíme hodně.

Tvoříme a objevujeme s radostí, ne vždy je výsledek to nejdůležitější.

RITUÁLY

 

           

Rituály jsou velmi důležitou součástí našeho vzdělávacího programu. Děti si díky nim nenásilnou formou osvojují denní řád, lépe chápou návaznosti mezi jednotlivými činnostmi, zklidní se a jsou připraveni na nové poznávání.

Rituál před obědem (děti stojí ve třídě na koberci v kroužku a drží se za ruce):

             “To jsou prsty, to jsou dlaně, mýdlo s vodou patří na ně. A po mýdle dobré jídlo a po jídle zase mýdlo. Přejeme dobré chutnání, děkujeme za přání a žádné povídání.“


Rituál před čtením pohádky:

“Cynkylinky, cynkylinky, zalezte si pod peřinky. Na kluky i děvčátka, čeká krásná pohádka. Pojď pohádko mezi nás, už je na tě čas.“


   Svolání do komuntního kruhu:

 

„Jedna, dva, tři, čtyři, pět, podej mi svou ruku hned. Holka, kluk, holka, kluk, uděláme velký kruh.“


Rituály v komunitním kruhu:

„Zatleskáme, zadupáme, pleskneme se do kolen. Zamrkáme, zamáváme, popřejem si dobrý den.“

 

Rituál při uklízení hraček (cinkáme na zvoneček):

“Cynkylinky na zvoneček, hračky mají svůj domeček. Cynkylinky do toho, ať je brzy hotovo.”


Rituál před mytím rukou a čištěním zoubků:

“To jsou prsty, to jsou dlaně, mýdlo s vodou patří na ně.

A po mýdle dobré jídlo a po jídle zase mýdlo.”


“Všechny děti dobře znají, jak se zoubky čistit mají.

Na kartáček pastu dáme a zoubečky polechtáme.”


 

Rituál před pobytem venku:

“Zamykám, zamykám pusinku na kouzelný klíč, zahodíme klíč a povídání je pryč.”


DENNÍ REŽIM I. TŘÍDY

 

Provozní doba MŠ Bratrská je 6:15 – 16:15 hod. Denní program umožňuje naplňovat potřeby, zájmy a individuální možnosti dětí. Je pružný, s možností reagovat na neplánované akce. Denní program má vyvážený pomět řízených a spontánních činností, aktivity a odpočinku.



6:15 – 8:10 hod.

Spontánní hry a činnosti podle vlastní volby, pohybové aktivity, individuální, skupinová či kolektivní práce učitelky s dětmi.

Děti se při příchodu pozdraví s paní učitelkou, která s nimi ihned navazuje oční kontakt.

Děti si půjčují hračky podle vlastního výběru, manipulují s předměty, jsou motivovány k různým tvořivým činnostem, mohou se zabývat pohybovými aktivitami. Hrami se u nich rozvíjí fantazie a představivost, respekt a prosociální chování. Utváří se kamarádské skupiny a vztahy mezi jejími členy.

Děti si mohou z domova přinést větší hračku. Pokud si s ní přestanou hrát, uklidí si ji do svého šuplíku označeného značkou. Byli bychom rádi, kdyby děti do MŠ nenosily malé hračky. Rodiče jsou informováni o tom, že za případné ztracení či rozbití hračky neneseme žádnou odpovědnost.

8:10 – 8:40 hod.

Úklid hraček, tělovýchovná chvilka, hygiena, sebeobsluha, svačina.

Děti jsou k úklidu hraček motivovány Rituálem (viz. zásobník).

Před svačinou nabízíme dětem krátké pohybové činnosti (přirozená  

                     cvičení, zdravotní cviky, cvičení s náčiním a pohybové hry).

Rovněž hygiena je motivována Rituálem (viz. zásobník).

Děti mají předem připravenou svačinu.

Po hygieně si samoobslužným způsobem vezmou potraviny i pití.

Nabídka ovoce, zeleniny a tekutin dětem přístupná v průběhu celého dne. Děti mají vždy k dispozici vodu.

Doba trvání svačinky je odhadována přibližně na 30 minut.

8:40 – 9:30 hod.

Komunitní kruh-rituál, řízené činnosti

Cílem ranního kruhu, který je situován do herny, je přivítání nového dne, vzájemné sdílení zážitků, názorů, vybírání námětů, seznámení s tématem dne a činnostmi, ze kterých si mohou děti vybrat.

Činnostmi jsou děti podněcovány k vlastní aktivitě, tvořivosti a samostatnému myšlení (poskytují prostor k hledání a objevování).

Mohou si vybrat, zda budou aktivitu realizovat indivuduálně či v různě velkých skupinách dětí.

Při veškerých činnostech je respektováno individuální tempo každého dítěte.

Po ukočení činnosti necháme děti zhodnotit, co je zaujalo a co naopak nikoli.

9:30 – 11:30 hod.      

  • Příprava na pobyt venku, pobyt venku.
  • Děti se chystají na procházku nebo pobyt na školní zahradě. Učí se samostatnosti při sebeobsluze. Učí se zapínat si knoflíky a zipy, oblékat se, obouvat se, znát své věci a mít je uklizené.
  • Vybavení zahrady slouží k tělovýchovným aktivitám, tvořivým a námětovým hrám, k poznávání přírody a sezóním činnostem.
  • Vycházky bývají spojené s tématem dne a umožňují poznávat okolí školky a přírody kolem.


11:30 – 12:00 hod.          

Hygiena, oběd, příprava na odpočinek.

Příprava na oběd je motivována Rituálem v kruhu (viz zásobník), všechny děti si popřejí dobrou chuť.

Dbáme na kulturu stolování (prostírání, příbory).

Děti se učí správně držet lžíci, popřípadě příbor.

Každé dítě má možnost jíst svým tempem.

Do jídla děti nenutíme, ale snažíme se, aby pokrm alespoň ochutnaly.

Po obědě následuje čištění zubů, motivované Rituálem (viz. zísobník).

12,00 - 13,30 hod.            

Odpolední odpočinek, nabídka klidných zájmových činností pro děti s nižší potřebou spánku.

Děti každý den poslouchají pohádku, které předchází Rituál na zklidnění (viz zásobník).

Po přečtení následuje Rituál k přípravě na odpočinek (viz zásobník).

Usilujeme o samostatnost dětí při svlékání a ukládání oblečení.  

Po přečtení pohádky a relaxační hudbě děti odpočívají.

Pokud někdo neusne, může si v tichosti prohlížet knížky a leporela.

Děti u sebe mohou při odpočinku mít svou oblíbenou plyšovou hračku.

 

13:30 – 16:15 hod.  

Sebeobsluha, hygiena, odpolední svačina, odpolední činnosti.

Děti pomáhají s úklidem lůžkovin (rovnání pyžamka, úklid polštáře a peřinky).

Odpolední činnosti si děti vybírají podle vlastního zájmu.

Odpoledne se take dokončují dopolední činnosti (pracovní listy, stříhání…)


V průběhu týdne zařazujeme:

Chvilky s logopedií.

Zdravé zoubky (každý den po obědě).

Chvilky pro chytré hlavičky a šikovné ručičky (1x v týdnu- PL, GL).

Cvičíme si pro radost (2x - 3x týdně - zdravotní cviky, cviky na nářadí a s náčiním,  pohybové hry, říkadla s pohybem či tancem, hudebně pohybové hry).

Výtvarné činnosti – (1x týdně práce s barvami – vodové, tempery, prstové, křídy, pastely).

Pracovní činnosti (1x týdně práce s barevným papírem, lepidlem, nůžkami. Často dochází k propojení výtvarných a pracovních činností).

Dramatické hry (2x až 3x měsíčně pohádky, divadla, hra s maňásky, loutkami).

Pohybové hry (2x až 3x týdně hry k danému tématu, společné hry dětí).


INTEGROVANÉ BLOKY

 

1. Co přinášíš, podzime, to se brzo dozvíme

Těšíme se do školky

Když potkáte ježky, jdou většinou pěšky

Koulelo se, koulelo, červené jablíčko

Šel zahradník do zahrady

Vyletěl si pyšný drak

Prší, prší jen se leje

Strašidýlko Emílek

Hajný je lesa pán

Červený šátečku

2. Až zazvoní zvoneček, rozsvítí se stromeček

Mikuláš ztratil plášť

Půjdem spolu do Betléma

3. Nic lepšího nad mráz není, zima je mé potěšení

My tři králové jdeme k vám

Hlava, ramena, kolena, palce

Pojďte s námi za pohádkou

Bude zima, bude mráz

Sněží, sněží, mráz kolem běží

Já jsem muzikant

Pec nám spadla

4. Volám tě sluníčko, vyjdi aspoň maličko

Hřej, sluníčko hřej

Běžela ovečka

Skákal pes přes oves

Když jsem já sloužil

Holka modrooká nesedávej u potoka

Pět ježibab na koštěti

Naše máma

5. Jen si děti všimněte, co je krásy na světě

Chytila jsem na pasece žížalu

Polámal se mraveneček

Travička zelená

Když jsi kamarád tak pojď si s námi hrát

Mami mami vem mě do ZOO

Jede, jede mašinka

Těšíme se na prázdniny



Třídní projekty